Podstawy Tryb MS-DOS


Mimo iż system ten ma wiele lat i większość nowych użytkowników już go nie pamięta, a w szkolnictwie coraz mniej czasu jest poświęcane na naukę nawet podstawowych poleceń. Pewnie większość osób myśli że DOS jest już przeżytkiem i nie potrzeba go znać. I tu popełniają największy błąd bo mimo swego wieku DOS jest nadal wykorzystywany w wielu popularnych systemach operacyjnych rodziny Windows. Występuje pod zmienianą nazwą Tryb MS-DOS lecz to nadal on, nasz stary DOS nawet w systemie Win XP występuje jego część zwana konsolą MS-DOS. Większość użytkowników nawet z niego niekorzystna lecz w sytuacjach awaryjnych i krytycznych jest on niezastąpiony. Za pomocą Trybu MS-DOS można prawie zawsze odzyskać system. Więc znajomość poleceń wydaje mi się być oczywista. Dzięki temu artykułowi poznacie polecenia dziadka systemu operacyjnego Windows. Zapraszam do lektury.

 • Zaczynamy od podstaw czyli jak włączyć tryb MS-DOS pod Windowsem. Zazwyczaj skrót do niej znajduje się w pasku Start w różnych windowsach w różnych lokalizacjach (w Win98 - "Start\Programy\Tryb MS-DOS" w WinMe - "Start\Programy\Akcesoria\Tryb MS-DOS" w WinXP - "Start\Programy\Akcesoria\Wiersz polecenia").

 • Klikamy na skrót

 • Wyświetla nam się okno trybu MS-DOS. W górnej części tego okna znajduje się pasek narzędzi w którym od możemy zdefiniować rodzaj czcionki wyświetlany w oknie, wkleić, wyciąć, zaznaczyć, powiększyć do trybu pełno ekranowego.

 • Wszystkie polecenia wpisujemy w linijce gdzie znajduje się migający znaczek zachęty prompt.

  Podstawowe polecenia:

 • dir - służy do wyświetlenia zawartości katalogu bieżącego. (przykład: wyświetlamy zawartość dysku F:\ w tym celu wpisujemy komendę dir i naciskamy enterem po chwili wyświetli nam się zawartość dysku razem z dodatkowymi informacjami).

 • cd [nazwa_katalogu] - poleceniem tym możemy wejść do wybranego przez nas katalogu. (przykład: w naszym wypadku katalog ma nazwę CTES i wchodzimy do niego wpisując cd CTES)

 • cd.. - komenda służy do wyjścia do katalogu nadrzędnego (przykład: aby wyjść z katalogu C:\ctes> o jeden poziom wyżej czyli do F:\> wpisujemy komendę cd..)

 • format [litera_dysku]: - polecenie to służy do wyczyszczenie informacji z dysku (przykład: w naszym wypadku formatowaliśmy dyskietkę. W tym celu włożyliśmy dyskietkę do napędu i wpisaliśmy format a: system zapytał nas czy o dyskietkę potwierdzamy enterem, po paru chwilach zaczyna się formatowanie które widzimy jako zwiększający się współczynnik procentowy. Zostajemy zapytanie o etykietę dysku (polecam od razu zatwierdzić enterem), na koniec jesteśmy pytanie czy chcemy formatować następny dysk, nie chcemy wiec naciskamy N i potwierdzamy enterem. Dyskietka jest czysta i gotowa do użycia.)

 • md [nazwa_katalogu] - polecenie to tworzy katalog o podanej nazwie. (przykład: tworzymy katalog o nazwie test poleceniem md test i sprawdzamy czy nasz katalog się utworzył poleceniem dir) • del [nazwa_pliku] - usuwa plik o podanej nazwie. (przykład: poleceniem del usuwamy plik o nazwie plik.txt)

 • rd [nazwa_katalogu] - komenda ta usuwa katalog o podanej nazwie. (przykład: poleceniem rd usuwamy katalog o nazwie test oraz wyświetlamy zawartość katalogu poleceniem dir i sprawdzamy czy nie ma naszego katalogu)

 • "...to fall in love with a woman is to fall in love with life..."


  www.piotrsog.prv.pl