Mapa pamięci komputera


Mapa pamięci wewnętrznej komputera IBM PC, krótki opis i zastosowanie...

Pamięć podstawowa komputera zawiera 640 kB i służy do uruchomiania systemu startowego komputera, podzielona jest na bloki po 64 kB, jej kilka bloków rezerwowanych jest na konfigurację użytkownika, sterowniki urządzeń, jak również pliki startowe. Pamięć ta była wystarczająca dla starszych komputerów, których aplikacje nie wymagały dużego obszaru pamięci. Adresowanie tej pamięci zaczynało się od adresu 0000h i kolejne bloki miały liczbę o 1 większą.

Pamięć EMS (expanded memory specification) zajmuje obszar od 640 kB do 1024 kB. Mechanizm pamięci rozszerzonej umożliwia dostęp do dodatkowych obszarów pamięci przez specjalny blok o pojemności 64 kB. Pamięć ta wykorzystywana jest głównie przez aplikacje DOS'owe, aby nie zajmowana była pamięć podstawowa. Wyższe bloki pamięci zawierają:

- pamięć ekranu (bloki A, B powyżej 640 kB)
- pamięć ROM rozszerzeń (bloki C, D)
- pamięć ROM zawierającą BIOS i BASIC.

Pamięć XMS (extended memory specification) to pamięć powyżej 1024 kB. Możliwość użycia tej pamięci zależy od rodzaju procesora. Aplikacje działające na obszarze tej pamięci są wykonywane o wiele szybciej, gdyż nie ma konieczności dzielenia jej na banki.

mapa pamięci

www.piotrsog.prv.pl