Dyski elastyczne


DYSKI ELASTYCZNE, zwane inaczej dyskietkami, były pierwszym medium praktycznie używanym w komputerach osobistych do przechowywania informacji. Pierwsze napędy dysków elastycznych używane w PC obsługiwały dyskietki o średnicy 5,25 cala, zdolne do przechowywania około 160 kB informacji. Pojemność ta, choć dzisiaj wydaje się śmieszna, kiedyś była imponująca. Większość współczesnych komputerów osobistych wykorzystuje napędy dyskietek 3,5 calowych.

DYSKIETKI 5,25″ towarzyszą komputerowi PC od chwili jego narodzin. Dysk w nich jest wykonany z elastycznego tworzywa sztucznego (mylar) pokrytego warstwą materiału ferromagnetycznego (tlenki żelaza). Pierwsze dyski o formacie 5,25 cala posiadały pojemność 160 kB, w miarę zapotrzebowania na większe, nośniki rozrosły się do pojemności 1,2 MB. Dyski o pojemności 160 i 360 kB posiadały jednostronny odczyt informacji, mimo tego nośnik pokryty był z obu stron ferromagnetykiem. Dyskietka ta posiada dwa otwory: pierwszy do uchwytu piasty napędu (jest on umieszczony na środku nośnika); drugi, zwany otworem indeksowym (znajduje się w pobliżu środka nośnika) określa początek ścieżki. Dysk umieszczony jest w kwadratowej koszulce wyłożonej wewnątrz białymi okładzinami, które zmniejszają tarcie oraz usuwają zabrudzenia z nośnika. Owalny otwór wycięty w koszulce umożliwia dostęp do nośnika przez głowicę, drugi okrągły udostępnia mechanizmowi otwór indeksowy. Wycięcie w koszulce znajduje się na jednym z jej brzegów służy do blokady zapisu. Dyski 5,25 spotyka się w dwóch odmianach, wersji HD (high density) dla komputerów PC AT oraz DD (double density) dla modeli PC XT. Nowsze modele stacji dysków HD mogą odczytywać starsze wersje dysków, z czego z kolei te drugie nie potrafią z nowszymi.

DYSKIETKI 3,5″ są znacznie mniejsze od 5,25″, zamknięte są w sztywnych kasetkach zabezpieczających je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Sztywna obudowa oraz niewielkie wymiary znacznie ułatwiają ich transport. Dodatkową zaletą "małych" dyskietek jest większa pojemność. Podobnie jak w dyskietce 5.25″ wewnątrz znajduje się krążek pokryty warstwą ferromagnetyka i zaopatrzony w metalowy uchwyt przeznaczony dla piasty napędu. Różnice zewnętrzne są nieco bardziej widoczne: obudowa dyskietki wykonana jest z twardego tworzywa, metalowy krążek stanowiący uchwyt piasty całkowicie wypełnia otwór w kasetce, zaś wycięcie na głowicę napędu zasłonięte jest metalową zasuwką przytrzymywaną w pozycji zamkniętej przez sprężynę. Do zabezpieczenia dyskietki przed zapisem służy mały suwak znajdujący się w jednym z rogów obudowy. Aby uniemożliwić zapis należy go przesunąć odsłaniając zakrywany przez niego otwór, co jest o wiele wygodniejsze niż zaklejanie wycięcia w dyskietce 5,25″. Dyskietki 3,5 calowe o pojemności 1,44 MB używane są praktycznie we wszystkich nowoczesnych komputerach PC, zaś najnowsze tego standardu umożliwiają nam zapis 2,88 MB informacji. Napędy starszych modeli umożliwiają zapis 720 kB. Tak więc dyskietki 3,5″ zapisywane są jak 5,25″ w dwóch formatach HD i DD. Dyskietki o formacie HD posiadają dodatkowy otwór po przeciwnej stronie do otworu zabezpieczającego, służący do rozpoznawania formatu przez czytnik. Dyskietki DD nie posiadają tego otworu. Możliwe jest formatowanie obu nośników 5,25 jak i 3,5 na większe pojemności, co jest bardzo ryzykowne, gdyż ryzykujemy utratą danych.
www.piotrsog.prv.pl